Предмет: Біологія.
Клас: 6.
Тема: Бактерії – найменші одноклітинні організми. Будова поширення, розмноження бактерій. Роль бактерій у природі та житті людини.
Цілі уроку: навчальна: формувати в учнів уявлення про бактерії як прокаріотичні організми; визначати особливості їхньої будови та життєдіяльності; розкривати особливості класифікації бактерій;
розвивальна: розвивати інтелектуальний потенціал учнів;
виховна: виховувати потребу дотримуватися правил особистої гігієни, бережливе ставлення до навколишнього середовища.
Обладнання й матеріали: презентація «Бактерії та їх значення», інструктивні картки, таблиці, пробірки з грунтом.
Базові поняття й терміни: бактерії, прокаріоти, еукаріоти, ціанобактерії, бульбочкові бактерії, взаємовигідні відносини, карантин.
Методи та прийоми: «мозковий штурм», складання схем, «пошук інформації», «проблемне питання», гра «так чи ні», тест-контроль, розповідь, бесіда.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Прийом «Мозковий штурм»
1. Дайте визначення термінів: гамета, загота, хроматофор.
2. До якого царства належать дріжджі?
3. Чи здатні дріжджі до руху?
4. Дайте грунтовне пояснення, чому до хлібного тіста додають цукор або яйця?
5. У чому виявляється шкідливий вплив дріжджів на організм людини?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Уявіть, що ми – мандрівники в часі. Я переводжу годинник на машині часу на 3.5 млрд. років тому. Але перед початком подорожі давайте подумаємо, що ми можемо побачити в цей час на Землі?
(Відповіді учнів: Вода займає більший простір. Суша – кам’яниста рівнина. У повітрі немає кисню, зате є амоніак, сірководень, пари води.
Правильно. Значить, нам необхідно надіти скафандри. Метою нашого переміщення є пошуки життя. Панове, дослідники, де нам шукати життя?
(Відповіді учнів: Напевно, життя можна виявити у воді.)
Абсолютно правильно. Зачерпніть трохи океанічної води, і ми повернемося в наш час. Та форма життя, яка міститься в цій склянці, - об’єкт нашого сьогоднішнього вивчення.
(Відповідь учнів: Це бактерії.)
IV. Вивчення нового матеріалу
Розповідь
Так. Тема сьогоднішнього уроку – «Царство Бактерії або Царство Дроб’янки». Це перші живі організми на нашій планеті. Виникли вони близько 3.5 млрд років тому.
Де ж розповсюджені бактерії? Побачити їх неозброєним оком неможливо, але уявіть, що в 1 мл води міститься 6 тис. бактерій, в 1 г грунту – до 3 млн (демонстрація пробірки з грунтом) , а 1 м. куб. повітря може містити до 280 тис. бактерій.
Дані про поширення бактерій записані у вас в інструктивних картках.
А тепер, використовуючи ці дані, назвіть місця існування бактерій.
Прийом «Пошук інформації» . Робота з підручником
( Знайти й зачитати, де поширені бактерії . с.65, параграф 17)
Добре. Повертаємося з подорожі в наш час.
Зараз запишіть у своїх зошитах, у яких середовищах живуть бактерії. (Вчитель пояснює і заповнює схему «Середовища існування бактерій» на дошці). Це чотири середовища існування: водне, грунтове, наземно-повітряне й живий організм.
Бактерії – найбільш поширена форма життя на Землі. Вони мають надзвичайно малі розміри, їх можна розгледіти тільки під мікроскопом, тому їх іще називають мікроорганізмами.
Прийом «Проблемне питання»
· Для чого ми вивчаємо мікроорганізми?
Бактерії – це дуже давні організми, що зайняли всі місця існування. Але відкриті вони були в XVII ст.
Першою людиною, яка побачила мікроорганізми, був голландець Антоні ван Левенгук. Він міг зробити це з допомогою мікроскопа.
«24 квітня 1676 я подивився на воду… і з великим подивом побачив у ній величезну кількість дрібних істот…»
А тепер запишіть рік і прізвище першовідкривача бактерій. Саме Левенгук в одному зі своїх листів описав відомі зараз форми бактерій.
Давайте й ми з ними ознайомимось.
Робота з таблицями та іллюстраціями будови бактеріальних клітин та їх форм
Розповідь
Бактерії у вигляді кулі називають коками.
Бактерії з паличкоподібною формою клітини – бацили.
Бактерії, що мають форму у вигляді коми, називають вібріони.
І остання форма – звивиста.
Отже, бактерії – живі організми, що складаються з однієї клітини.
Бактерії – це одноклітинні організми мікроскопічних розмірів. Їх клітина оточена щільною клітинною оболонкою, що захищає клітину від зовнішніх впливів. У більшості бактерій клітинна стінка вкрита слизовою капсулою. Під оболонкою знаходиться плазматична мембрана, що обмежує цитоплазму. Оскільки ядра у клітині немає, то спадкова інформація ДНК знаходиться в особливій ядерній зоні клітини, що називається нуклеїдом.
Більшість бактерій безбарвні, проте деякі мають пурпурне, червоне або зелене забарвлення, що пояснюється наявністю специфічних пігментів.
Усі живі організми мають процеси життєдіяльності, тобто те, що відрізняє їх від неживих істот. Це живлення, ріст, розмноження, дихання тощо.
Прийом «Пошук інформації»
Знайдіть у підручнику особливості процесів життєдіяльності бактерій ( с. 65-66, параграф 17) та заповніть схему на дошці.
Процеси життєдіяльності бактерій
Живлення:
|
Дихання:
|
Розмноження:
|
Фізкультхвилинка
Презентація «Значення бактерій»
Повідомлення учнів «Корисне і шкідливе значення бактерій»
Заповнення схеми
Значення бактерій
|
Шкідливе для людини: Корисне для людини: |
Для природи:
|
V. Закріплення вивченого матеріалу
Гра «Так чи ні»
1. Дроб’янки – живі організми. (Так)
2. За добу одна бактерія утворює дону нову. (Ні)
3. З допомогою бактерій виробляють кефір, ряжанку. (Так)
4. Серед бактерій є тільки корисні. (Ні)
5. Не треба мити руки перед уживанням їжі. ( Ні)
6. Слід остерігатися хвороботворних бактерій (Так)
Вправа «Склади слово»
1). яіретабк – бактерія
2). Ікормспок – мікроскоп
Прийом «Тест-контроль» ( учні виконують на картках).
VI. Підсумок уроку. Рефлексія
- Я дізнався….
- Я запам’ятав…
- Мене вразило, здивувало.
VII. Домашнє завдання
1. Вивчити параграфи 17-18.
2. Підготувати міні-проекти: Чому скисає молоко? Корисний йогурт. Живі фільтри.
Інструктивна картка
уч (ениці)ня _____________________________________________ класу
Поширення бактерій у природі
Бактерії дуже поширені у природі. Вони можуть існувати в грунті, воді, повітрі, живих та мертвих організмах. Кількість бактерій у грунті залежить від рівня окультурення грунту, найменше їх у підзолистих грунтах.
Що стосується водойм, то найменше їх в артезіанських свердловинах, а найбільше у стічних водах. У повітрі бактерій трапляється не менше, ніж у воді. Забрудненість повітря залежить від географічного розташування місцевості, від пори року, від провітрюваності приміщення. Практично немає бактерій у хвойних лісах, оскільки хвойні рослини виділяють фітонциди, що згубно впливають на бактерії.
На організмі здорових рослин, тварин людини також живуть бактерії.
Тест-контроль
1. Клітинні організми – це:
А пріони
Б віруси
В віроїди
Г бактерії
2. Прокаріотичні організми – це
А пріони
Б віруси
В бактерії
Г водорості
3. Бактерії гниття за способом живлення є:
А паразитами
Б хемотрофами
В фототрофами
Г сапротрофами
4. Бактерії, що живляться органічними речовинами живих істот, належать до:
А паразитів
Б хемотрофів
В фототрофів
Г сапротрофів
5. Бактерії-паразити – це:
А стафілококи
Б сінна паличка
В бактерії гниття
Г грунтові бактерії
6. Спіралеподібні бактерії – це:
А коки
Б спірили
В бацили
Г вібріони
7. Бактерії спричиняють захворювання
А кір
Б гепатит
В дифтерію
Г аскаридоз
8. Генетичний матеріал бактерій міститься в
А нуклеоїді
Б рибосомах
В цитоплазмі
Г плазматичній мембрані
9. При виготовленні сирів використовують бродіння
А спиртове
Б молочнокисле
В маслянокисле
Г пропіоновокисле
10. Установіть відповідність між формою клітин бактерій та їх назвами.
1 прямі паличкоподібні А коки
2 спіралеподібні Б вібріони
3 сферичні В бацили
Г спірили
Г
Немає коментарів:
Дописати коментар