Відкритий урок

Предмет: Біологія.
Клас:  6
Тема: Рослина – живий організм
Цілі уроку: навчальна: формувати в учнів уявлення про рослину як цілісний організм; розкривати основні властивості рослини як живого організму;
розвивальна: розвивати пізнавальний інтерес школярів до вивчення біології; уміння порівнювати процеси життєдіяльності рослин та робити відповідні висновки; критичне та логічне мислення;
виховна: сприяти формуванню уявлення учнів про рослинний світ; виховувати дбайливе ставлення до рослин.
Обладнання й матеріали: квітка (саморобна) для «асоціативного куща», картки червоного, зеленого і жовтого кольорів, презентація «Рослина – живий організм», відеофрагмент «Цветы моего сердца», вапняна і звичайна вода, 2 склянки, гілочки елодеї.
Базові терміни й поняття: рослини, процеси життєдіяльності рослин, ботаніка, вегетативні та генеративні органи.
Методи й прийоми: гра «Правильно або неправильно», асоціативний кущ,
проблемне питання, дослід, «Біологічний крос», анаграми, тести, «Відкритий мікрофон», розповідь, бесіда.           
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організаційний момент
Доброго дня, діти! Я рада вас усіх бачити. До нас сьогодні на урок прийшли гості, тож я прошу вас привітатися! Сідайте!
Девіз уроку: досягає успіху той, хто його прагне!
Бажаю кожному досягти успіху!
ІІ. Актуалізація опорних знань
                                                 На попередньому уроці ми з вами завершили вивчати тему «Одноклітинні організми. Перехід до багатоклітинності».
Гра «Правильно або неправильно»
Працюємо з картками: зелений колір – «так», червоний-«ні».
1.     Еукаріоти – це без’ядерні організми. (ні)
2.     Амеба протей, евглена зелена, інфузорія туфелька – це представники царства Тварини (так)
3.     Бактерії або Дробянки – це прокаріоти. (так)
4.     Вольвокс – це колоніальний організм. (так)
5.     Багатоклітинні організми – ульва й губки. (так)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Що належить до живої природи? (слайд 2)
Обговоримо разом. Діти, що ми знаємо про рослини?
Складання асоціативного куща (заповнення на дошці)



Рослини

дерева

зелені

ростуть

живі

цвітуть

квіти
 

Проблемне питання

Як ви гадаєте, чому рослини виділено  в окреме Царство? Чим рослини відрізняються від інших організмів?
( Обговорюючи це питання, учні повинні дійти до висновку, що у них недостатньо для того, щоб пояснити,  чому рослини виділили в окреме Царство, і їм потрібна додаткова інформація про рослини та їх особливості).
Вважають, що на Землі існує близько 400 000 видів рослин. Людиною одомашнені понад 200 видів рослин, більшість із яких вживається в їжу і має особливе значення в повсякденному житті. Учені стверджують, що зелені рослини за рік утворюють близько 150 млрд т органічних речовин і виділяють понад 200 млрд т вільного кисню. Якби не було рослин, поверхня Землі нагадувала б поверхню Місяця: гострі скелі, рівнини з камінням і кратери вулканів.
Ми живемо серед рослин, вони – наші сусіди, а із сусідами потрібно жити у злагоді. Хочеш, щоб тобі було добре, - роби добро для всіх – для людей, тварин, рослин. А щоб допомагати рослинам, необхідно знати їхню будову та процеси життєдіяльності.
IVПовідомлення теми й завдань уроку
Тема уроку: Рослини – живий організм.
Завдання уроку: сформувати поняття «рослини», «ботаніка», «царство Рослини», узагальнювати матеріал, логічно мислити; виховувати науковий світогляд.
VВивчення нового матеріалу
Знання про рослини накопичувалися людиною із сивої давнини. Це цілком зрозуміло: рослини завжди були необхідні для життя людини. Спочатку прадавні люди використовували ті рослини, як знаходили, а пізніше самі почали їх вирощувати. Потім з’явилася наука ботаніка, яка вивчає різноманітність рослин, їхню будову та життєдіяльність.
Бесіда
·        Чи любите ви квіти?
·        Назвіть рослини, які ви знаєте?
·        А для того, щоб вони були гарними, квітучими й ароматними, що потрібно для їх життя?
( слайд 3)
·        А з чого складаються рослини?
(слайд 4)
Організм більшості рослин складається з органів. Орган –це частина організму, яка має певну будову та виконує певні функції.
Органами рослини є пагони та корені. Пагін складається зі стебла та розміщених на ньому листків і бруньок.
Корені та пагони – це вегетативні органи  рослини. Вони здійснюють різноманітні процеси життєдіяльності рослини.
Квітка, плід і насіння – генеративні органи  квіткових рослин. Вони забезпечують насінне розмноження.
Перегляд відеофрагменту «Цветы моего сердца»  

Головними ознаками живих організмів є : обмін речовин і енергії, живлення, дихання, ріст і розвиток, рух, подразливість, саморегуляція та самооновлення, здатність пристосовуватись до змін навколишнього середовища.
(слайд 5)
Одним з основних проявів життя є обмін речовин. Рослина росте, дихає, розмножується, реагує на зміни умов довкілля завдяки постійному обміну речовин і перетворенню енергії. Для поглинання та використання світла у рослин є спеціальна речовина зеленого кольору – пігмент хлорофіл, який надає рослинам зеленого забарвлення.
Для рослин характерний процес фотосинтезу, під час якого зелені рослини утворюють складні поживні речовини із вуглекислого газу та води за рахунок сонячної енергії. Організми, які здійснюють фотосинтез, називають автотрофами , що в перекладі з грецької мови означає «ті, що самі себе годують». На відміну від зелених рослин, тварини, гриби, бактерії поглинають готові поживні  речовини, створені іншими організмами. Такі організми називають гетеротрофами.
Таким чином, головною особливістю рослин, яка відрізняє їх від представників інших царств живої природи, є автотрофний спосіб життя.
На цю тему пропоную послухати притчу.
Одного разу зібралися гетеротрофи і почали міркувати, як стати незалежними від автотрофів, тобто зелених рослин, як самим навчитися виробляти органічні речовини. Відправили гетеротрофи посильного на «зелену кухню». Він довго спостерігав, розпитував і врешті-решт приніс рецепт: «Візьміть скільки завгодно повітря, сонячного світла і цілу річку чистої води. Трішки попрацюйте і органіка готова». Гетеротрофи подумали, що зелені рослини глузують із них, і бажання самостійно створювати органіку зникло.
·        Чи справді глузували  зелені рослини?
Обговорення притчі
Фізкультхвилинка
Крім фотосинтезу, в організмі рослини відбувається дихання. Під час дихання рослина вбирає кисень і виділяє вуглекислий газ.
Для виявлення дихання у рослин виконаємо дослід
Дослід
Візьмемо дві склянки. В одну з них наллємо чисту воду, а в іншу – прозору вапновану воду. У кожну помістимо по гілочці елодеї. Накриємо склянки ковпаками та поставимо в темне місце. Через 2-3 дні побачимо, що вапнована вода стала каламутною. Це свідчить про те, що рослина під час дихання виділяє вуглекислий газ, який реагує з вапнованою водою.
(Слайди 7-9)
Рослини поділяють на групи: дерева, кущі і травянисті рослини.
(слайди 11-13)
Рослинні організми мають різну тривалість життя. Одні живуть 1 рік і, їх називають однорічними ( це  петунія, чорнобривці, помідори). Ті, що 3 і більше – багаторічними (дуб, жоржини, троянди).
Отже, рослини – автотрофи, які дихають, ростуть протягом усього життя, розвиваються, ведуть прикріплений спосіб життя і реагують на різні подразники.
VIУзагальнення та систематизація знань
(слайд14)
Прийом «Біологічний крос» або «Закінчи речення»
1.     До основних процесів життєдіяльності  рослин належать… (ріст, дихання, фотосинтез, живлення, транспорт речовин)
2.     За типом живлення рослини належать до… (автотрофів)
3.     Пігмент, який забезпечує процес фотосинтезу… (хлорофіл)
4.     Біологічна наука, обєктом дослідження якої є рослини… (ботаніка)
5.     Генеративні органи рослини… (квітка, плід і насіння)
6.     Вегетативні органи рослини… (пагони і коріння)
7.     Виділяють такі життєві форми рослин… ( трави, кущі, дерева)
8.     Рослини, які розвиваються та живуть протягом одного року, називаються… (однорічними)
9.     Рослини, які живуть три і більше років, називаються… (багаторічними).
Анаграми або вправа «Склади слово»
·        ПІАГН ( пагін)
·        ЛОСИТК (листок)
·        СЕТОБЛ (стебло)
·        ННЯРІКО (коріння)
·        ВВІКАТ (квітка)
Робота з підручником
Рубрика «Перевірте здобуті знання» (виберіть одну правильну відповідь) с. 82, параграф 21.
1.     Зазначте органели клітини рослин, у яких відбувається фотосинтез:
А ядро;
Б хлоропласти;
В вакуолі.
2.     Укажіть вегетативний орган рослини:
А квітка;
Б насінина;
В пагін;
Г плід.
3.     Визначте, чим процес фотосинтезу відрізняється від дихання:
А кисень поглинається;
Б кисень виділяється;
В вуглекислий газ виділяється.
4.     Укажіть процес, під час якого рослини виділяють кисень:
А фотосинтез;
Б дихання;
В випаровування води.
VIIПідсумок уроку . Рефлексія.
Асоціативний кущ (з новими відомостями про рослину)
Прийом «Відкритий мікрофон»
-         Я дізнався…
-         Я запамятав…
-         Мене вразило, здивувало…
Чи сподобався вам урок?
(Учні піднімають картки: червоні – не сподобався; зелені – сподобався; жовтий – не дуже сподобався).




VIII. Домашнє завдання
1.     Опрацювати параграф 21.
.     Повторити будову рослинної клітини.
2

Немає коментарів:

Дописати коментар