Предмет: Екологія
Клас: 11
Тема: Категорія «забруднення». Основні антропогенні джерела забруднення навколишнього середовища
Цілі уроку: ознайомити учнів із поняттям «забруднення», розглянути основні антропогенні джерела забруднення навколишнього середовища; розвивати навички аналізу й синтезу інформації; виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання й матеріали: таблиці або слайди презентації із зображенням різних видів і джерел забруднення навколишнього середовища.
Методи й прийоми: індивідуальні завдання, проекти, «Доповніть таблицю», лекція, «мозковий штурм».
Базові поняття й терміни: забруднення, джерела забруднення, забруднювальні речовини, механічні, фізичні, хімічні, біологічні забруднювачі.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Індивідуальні завдання (перевірка)
Презентація рефератів або проектів
«Джерела забруднення свого села».
«Екологічна ситуація своєї місцевості».
Тести
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Проблемне питання
Чи можливо в процесі господарської діяльності не забруднювати навколишнє середовище?
VI. Вивчення нового матеріалу
Лекція + презентація «Забруднення. Основні антропогенні джерела забруднення навколишнього середовища»
1. Забруднення. Види забруднень.
Забруднення – це наявність у природному середовищі не характерних для нього фізичних, хімічних, біологічних речовин, які шкідливо впливають на живі організми.
За масштабами забруднення поділяють на:
· глобальні (планетарні): озонові дірки, кислотні дощі, парниковий ефект, підвищення рівня радіації і забруднення Світового океану;
· регіональні: забруднення окремих частин країни, басейну окремої річки, моря;
· локальні: невеликих масштабів від локальних джерел забруднення (вихлопна труба конкретного автомобіля, викид газоподібних чи твердих відходів окремого підприємства).
Види забруднень:
· антропогенні;
· природні;
· механічні;
· фізичні;
· хімічні;
· шумові;
· радіоактивні;
· електромагнітні.
2. Основні антропогенні джерела забруднення
Промисловість
До основних антропогенних факторів розвитку екологічної кризи в Україні належать передусім великі промислові комплекси – ненажерливі споживачі сировини , енергії, води, повітря, земельних просторів і водночас найпотужніші джерела практично всіх видів забруднення ( механічних, хімічних, фізичних, біохімічних). Серед цих об’єктів найнебезпечнішими забруднювачами довкілля є металургійні, хімічні, нафтопереробні й машинобудівні заводи, кар’єри та збагачувальні фабрики, деякі військові підприємства.
Енергетика
Сильно забруднюють довкілля об’єкти енергетики, передусім ТЕЦ і ГЕС. Поглинаючи велику кількість нафтопродуктів, газу й вугілля, вони викидають в атмосферу мільйони кубометрів шкідливих газів, аерозолей і сажі, захаращують сотні гектарів землі шлаками й золою. ГЕС вважаються екологічно найбезпечнішими. Та за період свого існування водосховища перетворилися на накопичувачі відходів і забруднень із прилеглих регіонів. Екологічно небезпеку становлять і АЕС. Не тільки зберігається загроза нових аварій на АЕС, а й додається дуже складна проблема поховання ядерних відходів.
Військова діяльність
Багато з військових об’єктів становлять реальні й потенційну небезпеку для населення й довкілля, забруднюючи навколишнє середовище хімічними речовинами, зокрема сполуками важких металів, підвищуючи радіаційний фонд, спричиняючи деградацію природних комплексів.
Транспорт
Транспортна мережа в Україні доволі густа, кількість та активність автотранспорту в містах велика, до ж він завдає відчутної шкоди довкіллю. Основні причини цього – застарілі конструкції двигунів, використовуване паливо (бензин, а не газ чи інші, менш токсичні, речовини) та погана організація руху, особливо в містах, на перехрестях. Залізничний транспорт екологічно чистіший, особливо електричний. Та проблемою стало сильне забруднення залізниць нечистотами, що викидаються з вагонних туалетів. Забруднюється смуга завширшки в кільки метрів обабіч.
Сільське господарство
Для наших сільськогосподарських районів найхарактернішим є забруднення природних вод і грунтів пестицидами й мінеральними добривами. Щорічні надходження їх на поля України сягають за 90 тис. т і 4.5 млн т відповідно.
Комунальні стоки
Дедалі нагальнішою екологічною проблемою міст України, великих і курортних, стає очищення різних комунальних відходів – побутових і промислових – та їх переробка. Щорічно у водойми України скидається близько 4 млрд м. куб. забруднених стоків.
Джерела фізичного забруднення
До небезпечних забруднювачів довкілля настанції, належать об’єкти, як генерують потужні фізичні поля, - електромагнітні, радіаційні, шумові, ультра- та інфразвукові, вібраційні ( великі радіостанції, теплоцентралі, РЛС, трансформаторні підстанції, ЛЕП, ретрансляційні станції, спеціальні фізичні лабораторії й установки, кібернетичні центри, АЕС та ін. ).
VII. Узагальнення, систематизація і контроль знань і вмінь учнів
Прийом «Мозковий штурм»
1. Що таке забруднення?
2. Які види забруднення вам відомі?
3. Які джерела забруднення в Україні є провідними?
Прийом «Доповніть таблицю» . Самостійна робота.
Основні антропогенні джерела забруднення навколишнього середовища
Джерела
|
Наслідки
|
Добування корисних копалин
| |
Землеробство
| |
Тваринництво
| |
Енергетика
| |
Промисловість
| |
Лісодобування
| |
Побут людини
|
VIII. Підсумок уроку. Рефлексія.
- Я дізнався…
- Я запам’ятав…
- Мене вразило, здивувало.
- Тому, я…
IX. Домашнє завдання
1. Опрацювати параграф 9.
2. Виконати письмово завдання 5, с. 38, параграф 9.
ПІБ учня ( учениці) __________________________________________________
___ класу
Тести
1. Антропогенні зміни – це:
А сонячна активність;
Б господарська діяльність людини;
В природні катаклізми;
Г немає правильної відповіді
2. Природні складові повітря:
А кисень;
Б вода;
В вуглекислий газ;
Г кислотні окисли.
3. Результати забруднення навколишнього середовища:
А землетруси;
Б озонові дірки;
В кислотні дощі;
Г парниковий ефект.
4. Причини порушення теплового балансу:
А землетруси;
Б забруднення атмосфери;
В парниковий ефект;
Г кислотні дощі.
5. Значення же шару:
А збереження теплового балансу;
Б захист від ультрафіолетового випромінювання Сонця;
В захист від кислотних дощів;
Г немає правильної відповіді.
6. Причини кислотних дощів:
А викиди пилу;
Б викиди кислотних окислів;
В сильні дощі;
Г посухи.
7. Наслідки кислотних дощів:
А зміни складу грунту;
Б загибель лісів;
В знищення родючих земель;
Г захворювання людей.
8. Екологічно чисті добрива:
А мінеральні;
Б сидеральні;
В органічні;
Г правильної відповіді немає.
9. Руйнування грунту спричиняють:
А монокультури;
Б неправильна оранка;
В відсутність вітрозахисних лісосмуг.
10. Загроза поганого очищення вод:
А аварії стічних споруд
Б епідемії;
В затоплення територій;
Г загибель водоймищ.
11. Екологічно чисті джерела енергії:
А теплові електростанції;
Б гідроелектростанції;
В сонячні батареї;
Г припливні електростанції.
12. Екологічно чисте паливо:
А спирт;
Б бензин;
В газ;
Г водень.
Індивідуальне завдання
ПІБ учня(учениці)____________________________________
Які відходи викидає твоя родина в навколишнє середовище?
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Індивідуальне завдання
ПІБ учня (учениці) _________________________________________
Чи використовує твоя родина екологічно чисті добрива?
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Немає коментарів:
Дописати коментар