Біологія. 9 клас

Предмет: Біологія.
Клас: 9.
Тема: Дихання. Будова і функції органів дихання.
Цілі уроку: формувати в учнів поняття про будову й функції органів дихання, ознайомити учнів зі значенням дихання; виховувати екологічний і здоров’язбережувальний світогляд; розвивати вміння спостерігати, логічно мислити, робити висновки.
Обладнання й матеріали: роздавальні картки, іллюстрації загального плану будови органів дихання, презентація теми: «Дихання».
Методи й прийоми: робота в групах, проблемне питання, « Цікавий факт», робота з термінами «Пошук інформації», «Доповніть таблицю», «Гроно», складання схем, розповідь, бесіда.
Базові поняття й терміни: дихання, легеневе дихання, клітинне дихання, повітроносні шляхи, легені, альвеоли.
Тип уроку: формування нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Робота в тимчасових групах
Кожна група отримує своє завдання на дидактичній картці. Протягом 2 хвилин обговорює, й один представник від групи відповідає.
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку
Тема уроку записана на дошці. Учні ознайомлюються із планом на урок.
План
1.     Що називають диханням?
2.     Значення дихання.
3.     Будова і функції дихальної системи.
Проблемне питання
У романі Олександра Бєляєва «Людина-амфібія» описано юнака, якому пересадили зябра акули, і він міг жити під водою. Як на вашу думку, чи можна насправді створити такого Іхтіандра?
( Наприкінці уроку учні мають дати відповідь на питання.)
VI. Мотивація навчальної діяльності учнів
«Цікавий факт»
(Розповідає учень)
Вдихаючи , ми щоразу втягуємо в себе півлітра повітря.
Без повітря людина може прожити близько 5 хвилин. У порожнині носа на 1 мм. кв. слизової оболонки припадає близько 150 залоз, що виділяють слиз.
VВивчення нового матеріалу
Розповідь. Презентація «Дихання. Значення дихання».
1.     Що називають диханням? Які види дихання у людини?
Робота з термінами. Прийом «Пошук інформації»
Робота з підручником (параграф 29, с. 88)
( Знайти відповідні терміни і записати у робочий зошит).
Заповнити схему на дошці
         Дихання
                                       
                                                      Внутрішнє  Зовнішнє 
2.     Значення дихання (слайд)

Бесіда
 Як ви вважаєте, яке значення має дихання для людини? 
(Відповіді учнів)
Фізкультхвилинка
Зробити 8-10 вдихів і видихів через праву й ліву ніздрі, по черзі притискаючи то одну, то іншу.      
3.     Будова і функції дихальної системи
Робота в групах
Учні в підручнику знаходять відповіді на завдання.
Протягом 3-4 хвилин учні у групах читають і обговорюють завдання, які вже винесені на картках. Потім роблять повідомлення.
Учитель показує дихальну систему на іллюстраціях або на розбірній моделі вивчаючої системи.
Прийом «Доповніть таблицю»
Органи дихання
Орган дихання
Особливості будови
Функції, що виконуються
Носова порожнина


Гортань


Трахея


Бронхи


Легені



(На дошці продовжуємо заповнювати схему)
VI. Узагальнення і систематизація знань
1.      Інтерактивна методика «Гроно»
2.      Загадки
·        Сопе, хропе, часом чхає,
Сюди-туди зазирає;
На морозі замерзає,
Бо одежини не має. (Ніс)
·        Два брати у грудній порожнині
Живуть і газообмін забезпечують. (Легені)
3.     Виконати завдання «Перевір себе» (слайди 34-36)
4.      Відповіді учнів на проблемне запитання, поставлене на початку уроку
VIIРефлексія
-         Я сьогодні дізнався…
-         Я запамятав…
-         Мене вразило, здивувало…
VIII. Домашнє завдання
1.     Вивчити параграф 29.
2.     Підготувати «Цікавий факт» на тему: «Унікальні голоси     людей».


Картка 1
1.     Які речовини переносять кров? Назвіть функції крові.
2.     Чим відрізняється венозна й артеріальна кров?

Картка 2
1.     Охарактеризуйте мале коло кровообігу.
2.     Як рухається кров великим колом кровообігу?

Картка 3
1.     Навіщо людині два кола кровообігу?
2.     Які органи дихання трапляються у тварин?


Будова і функції дихальної системи
Група 1
1.     Носова порожнина (с. 89, параграф 29).
2.     Глотка (с. 89, параграф 29).

Будова і функції дихальної системи
Група 2
1.     Гортань ( с. 90, параграф 29).
2.     Трахея (с. 90, параграф 29).

Будова і функції дихальної ситеми
Група 3
1.     Бронхи ( с. 90-91, параграф 29) .
2.     Легені (с. 91, параграф 29).





 

Немає коментарів:

Дописати коментар